سبد خرید

تشخیص قطب‌های آهنربا

قطب‌های آهنربا سطوحی از آهنربا هستند که قدرت میدان مغناطیسی در آن سطوح، بیشتر از بقیه نقاط آهنربا است. هر آهنربا حداقل یک قطب شمال و حداقل یک قطب جنوب دارد که از نظر ظاهری هیچ اختلافی با هم ندارند.

برای تشخیص قطب‌های آهنربا نیاز به یک آهنربای دیگر داریم که قطب‌های آن مشخص است، البته این آهنربای دوم می‌تواند کره زمین باشد که همه جا در دسترس است. در حقیقت کره زمین یک آهنربای بسیار بزرگ است و قطب‌های جغرافیایی آن قطب مغناطیسی نیز هستند (البته با کمی انحراف قابل چشم پوشی).

روش اول؛ تشخیص قطب‌های آهنربا با استفاده از قطب نما

قطب نما در حقیقت یک آهنربا است که قطب‌های شمال و جنوب آن رنگ آمیزی شده است. پس با نزدیک کردن هر آهنربایی به آن، قطب‌های ناهمنام آهنربا و قطب نما در مقابل هم قرار می‌گیرند. پس اگر قطب آهنربا در مقابل قطب آبی (جنوب) قطب نما قرار گفت، آن سطح از آهنربا، قطب شمال است.

به همین ترتیب اگر قطب آهنربا در مقابل قطب شمال قطب نما (قسمت قرمز رنگ) قرار گفت، آن قطب از آهنربا، قطب جنوب است.

روش دوم؛ تشخیص قطب‌های آهنربا با شناورسازی روی آب

برای استفاده از این روش و همچنین روش سوم (آویزان کردن) نیاز داریم که جهت قطب شمال و جنوب جغرافیایی را بدانیم. جهت قطب‌های جغرافیایی زمین را می‌توان با استفاده از قطب نمای گوشی موبایل تشخیص داد. همچنین، جهت خورشید در هنگام ظهر، تقریبا جهت قطب جنوب است (در نیمکره جنوبی، جهت خورشید در ظهر جهت قطب شمال است).

 • این روش معمولا برای آهنرباهای میله‌ای مناسب‌تر است ولی با چسباندن صحیح آهنربا بر روی کائوچو، می‌توان قطب‌های سایر آهنرباها را نیز تشخیص داد.
 • یک ظرف غیر فلزی (پلاستیک، شیشه یا چینی) را با آب پر کنید. سعی کنید این ظرف از فلزات دور باشد.
 • آهنربا را روی یک تکه فوم (کائوچو) و یا چوب، بچسبانید و بر روی آب شناور کنید.
 • آهنربا چرخیده و در راستای قطب‌های شمال و جنوب جغرافیایی زمین قرار می‌گیرد. در حقیقت با استفاده از آبو شناورسازی، امکان چرخش آزاد آهنربا را فراهم کردیم.
 • قطبی از آهنربا که در جهت قطب شمال جغرافیایی زمین قرار بگیرد قطب شمال آهنربا است.
 • قطبی از آهنربا که در جهت قطب جنوب جغرافیایی زمین قرار بگیرد قطب جنوب آهنربا است.
 • برای افزایش اطمینان از نتیجه، آزمایش را چند بار تکرار کنید.

  روش سوم، آویزان کردن

  آهنربا را مطابق شکل با استفاده از یک نخ آویزان کنید. آهنربا چرخیده و در جهت قطب‌های جغرافیایی شمال و جنوب زمین قرار می‌گیرد.قطبی از آهنربا که در جهت قطب شمال جغرافیایی زمین قرار بگیرد قطب شمال آهنربا است.قطبی از آهنربا که در جهت قطب جنوب جغرافیایی زمین قرار بگیرد قطب جنوب آهنربا است. برای افزایش اطمینان از نتیجه، آزمایش را چند بار تکرار کنید.

روش چهارم، استفاده از یک آهنربای مرجع

در صورتی که آهنربایی داشته باشیم که قطب‌های شمال و جنوب ان مشخص هستند، می‌توان از آن آهنربا به عنوان مرجع برای مشخص کردن قطب‌های سایر آهنرباها استفاده کرد.

با توجه به اینکه قطب‌های ناهمنام دو آهنربا به هم جذب می‌شوند؛

 • هر قطبی از آهنربای نامعلوم که به قطب شمال آهنربای مرجع جذب شود در حقیقت قطب جنوب است.
 • هر قطبی از آهنربای نامعلوم که به قطب جنوب آهنربای مرجع جذب شود در حقیقت قطب شمال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگذاری ...
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا رمز عبور خود را وارد کنید. پس از آن یک لینک بازیابی رمز عبور در ایمیل خود دریافت خواهید کرد.
We do not share your personal details with anyone.